FAQ

Proč by měly být zakázány pokusy na primátech?

Primáti patří k živočichům, kteří jsou velmi inteligentní a vnímaví, jejich schopnost trpět je srovnatelná s člověkem. Jejich používání pro pokusy je velmi kruté – při odchytu jsou primáti odtrženi od svých rodinných skupin, pak jsou přepravováni desítky hodin do místa určení. To vše ještě předtím, než je na nich proveden pokus. Samotný experiment často zahrnuje strach, bolest a stres. Pokusy na zvířatech včetně primátů jsou navíc velmi nespolehlivé a obtížně aplikovatelné na člověka.

Kolik primátů je použito pro pokusy a které druhy to jsou?

Okolo 10 000 primátů je v EU každoročně použito k pokusným účelům. Mnohem více jich je drženo v laboratořích a chovných centrech, aby mohli být v případě potřeby dodány jiným firmám. Nejčastěji používanými primáty jsou kosmani a makakové. Mezi ostatní patří tamaríni, kotulové, mirikiny a chápani. Pokusy na lidoopech jsou zakázány např. na Novém Zélandu a v EU, ale ani před zákazem se v EU neprováděly ve velké míře. V České republice je ročně použito několik desítek primátů, především makaků.

Odkud primáti pocházejí?

Velká část zvířat je dovážena z chovných zařízení na Mauritiu, v Číně, Indonésii a USA. Zvířata také bývají odchycena přímo ve volné přírodě. Některé státy přijaly zákaz odchytu volně žijících zvířat, ale stále existují výjimky. V České republice funguje společnost BioTest, která má největší chov makaků ve střední Evropě a je jejich významným vývozcem pro pokusy v zahraničí.

Jak se s primáty zachází?

Rešerše a tajná vyšetřování různých organizací opakovaně prokázala, že primáti trpí nejen při samotných experimentech, ale i v důsledku nevhodného zacházení ze strany personálu (hrubé chování, nadávky, nedostatečná péče, hluk apod.) v laboratořích po celém světě, včetně zemí EU s nejvyššími předpisy ochrany zvířat – např. v Německu či Velké Británii.

Nejsou pokusy na zvířatech důležité pro výzkum a léčbu nemocí?

Psychologické a fyziologické podobnosti mezi primáty a lidmi způsobují, že vědci tato zvířata k výzkumu s oblibou používají. Nicméně, přes tyto podobnosti existuje i mnoho odlišností a primáti, ani jiná zvířata, proto nemohou sloužit jako věrné modely lidských nemocí. Vědci u zvířat uměle vyvolávají lidské nemoci, jejichž průběh je velmi odlišný od průběhu nemocí vzniklých přirozenou cestou. Nejsou tak léčeny skutečné příčiny nemocí, ale pouze potlačovány jejich příznaky. Navzdory desítkám let výzkumu na zvířatech stále nemáme léky na závažné nemoci – rakovinu, Parkinsonovu a Alzheimerovu nemoc, AIDS, malárii, epilepsii atd.

Jaké existují alternativy?

Existuje mnoho typů metod nevyužívající zvířata. Jsou to např. počítačové systémy, buněčné a tkáňové kultury, lidské tkáně, populační studie, výzkum na dobrovolnících. Více informací o alternativních metodách

Jsou zvířata chráněna zákony?

V ČR se „ochraně pokusných zvířat“ věnuje zákon na ochranu zvířat proti týrání a příslušná vyhláška. Zákon ovšem stanovuje především oblasti, ve kterých je možné zvířata obecně používat. Upravuje, kdo a za jakých podmínek může pokusy na zvířatech provádět. Primáti však žádnou zvláštní ochranu, která by vyplývala ze zákona, nemají.
Vyhláška upravuje spíše technické požadavky na vybavení laboratoří, archivaci dat, atd.
Navíc je podle mnoha vyšetřování ze zahraničních laboratořích zřejmé, že i minimální požadavky zákona jsou často porušovány.
V EU se pokusům na zvířatech věnuje směrnice 2010/63/EU. Ale ani tam zatím nenajdeme žádné přísnější omezení pokusů na primátech (kromě zákazu pokusů na lidoopech).

Aktuality

ORGANIZACE NA OCHRANU ZVÍŘAT VYZÝVAJÍ EVROPSKOU KOMISI: ZACHOVEJTE ZÁKAZ TESTOVÁNÍ KOSMETIKY NA ZVÍŘ

Přesně před osmi lety bylo v Evropské unii zakázáno testování kosmetiky na zvířatech a prodej takto testované kosmetiky. I přesto se kosmetické složky na zvířatech stále testují. Organizace na ochranu zvířat proto společně vyzývají evropské úřady, aby testování pozastavily a odmítaly nové požadavky na testování.

více

PF 2021

  Brum brum, blíží se konec roku, čas, kdy my medvědi většinou spíme a Vy lidé slavíte...

více

ORGANIZACE NA OCHRANU ZVÍŘAT A KOSMETICKÉ ZNAČKY BRÁNÍ EVROPSKÝ ZÁKAZ TESTOVÁNÍ KOSMETIKY NA ZVÍŘATE

Dnes ráno organizace na ochranu zvířat PETA, Cruelty Free Europe (včetně české organizace Svoboda zvířat) a přes 450 kosmetických značek poslaly otevřený dopis Evropskému parlamentu, Evropské komisi a Evropské radě s požadavkem na dodržování zákazu testování kosmetiky na zvířatech. Tento zákaz je totiž nyní v ohrožení.

více

© Všechna práva vyhrazena Svoboda zvířat - text s kw na home

Tvorba webových stránek na míru ANTstudio.cz