ECEAE pomáhá zachraňovat zvířata od testování v rámci REACH

vydáno:22.08.2012

ECEAE (Evropská koalice za ukončení pokusů na zvířatech), jejíž členskou organizací je také Svoboda zvířat, nyní spolupracuje přímo se společnostmi, které se chtějí vyhnout testování na zvířatech v rámci REACH (chemická legislativa EU) a již zaznamenala několik úspěchů.

Německý výrobce chemických látek oslovil členskou organizaci ECEAE v Německu, organizaci Lékaři proti pokusům na zvířatech (DAAE)  a požádal ji o radu ohledně dvou testů na zvířatech. Ty požadovala provést Evropská agentura pro chemické látky (ECHA), která má REACH na starosti.

Jednalo se o dlouhodobé testy toxicity – 90denní test toxicity po opakované dávce a test vývojové toxicity. 90denní studie zahrnovala nucené krmení stovky potkanů danou látkou každý den po dobu 90 dní. Test vývojové toxicity zahrnoval nucené krmení březích samic potkanů a jejich zabíjení stejně jako zabíjení jejich mláďat den předtím, než se měla narodit, za účelem zkoumání, jaký efekt má látka na jejich těla. Běžně se pro tento typ testu používá více než 1000 zvířat.

ECEAE poskytla komentář k návrhům testů. Navrhla, aby testy nebyly prováděny, protože daná látka nebyla toxická a také již byly k dispozici výsledky podobných testů. ECHA s tím nesouhlasila a výrobce látky vzal na vědomí, že je zapotřebí tyto testy provést. Poté byla prodána práva pro tuto chemikálii. Nový majitel se obrátil na organizaci DAAE o další pomoc, která zahrnovala zjištění dalších informací o dané látce. Nová společnost věří, že má nyní dostatek důkazů k tomu, aby testy provést nemusela. Německé úřady odsouhlasily, že testy nejsou nutné. Pokud bude ECHA souhlasit s novým ustanovením, které posoudí v roce 2014, bude zachráněno více než 1000 potkanů.

Už dva roky poskytují experti ECEAE komentáře k návrhům testů na zvířatech, které jsou předkládány výrobci chemických látek agentuře ECHA. První úspěch se dostavil v prosinci 2011, kdy výrobce látky pentasodium trifosfát, který je složkou prostředků pro domácnost, kosmetiky a potravin, stáhl návrh na 90denní test na potkanech. Jeden z expertů ECEAE na toxikologii totiž zjistil, že stejný test byl již kdysi proveden. To zachránilo 120 potkanů před otrávením. Více informací

Také další tisíce zvířat byly zachráněny od zbytečných testů. V jednom případě šlo o kosmetickou složku a výrobce proto stáhl návrh testu (testování kosmetiky je v EU zakázáno). V dalších dvou případech ECHA odmítla test na základě návrhů expertů ECEAE. Šlo o průmyslové chemikálie používané k výrobě gum a lepidel. V obou případech výrobce navrhl provedení testu, který nebyl požadován zákonem. ECHA proto tyto testy odmítla. V jejím konečném rozhodnutí byly zmíněny i komentáře ECEAE.

Jednalo se o dvougenerační testy toxicity, z nichž každý spotřebuje až 2000 zvířat. Test zahrnuje násilné krmení samic potkanů, které jsou následně oplodněny. Pak jsou látkou krmena také jejich mláďata a to až do doby, než také sami mají mláďata. Test stojí stovky tisíc eur.

Chcete pomoci zvířatům v laboratořích? Podpořte naši organizaci finančně nebo se zapojte jako dobrovolníci. Více informací najdete zde.

»zpět do archivu novinek

Aktuality

ORGANIZACE NA OCHRANU ZVÍŘAT VYZÝVAJÍ EVROPSKOU KOMISI: ZACHOVEJTE ZÁKAZ TESTOVÁNÍ KOSMETIKY NA ZVÍŘ

Přesně před osmi lety bylo v Evropské unii zakázáno testování kosmetiky na zvířatech a prodej takto testované kosmetiky. I přesto se kosmetické složky na zvířatech stále testují. Organizace na ochranu zvířat proto společně vyzývají evropské úřady, aby testování pozastavily a odmítaly nové požadavky na testování.

více

PF 2021

  Brum brum, blíží se konec roku, čas, kdy my medvědi většinou spíme a Vy lidé slavíte...

více

ORGANIZACE NA OCHRANU ZVÍŘAT A KOSMETICKÉ ZNAČKY BRÁNÍ EVROPSKÝ ZÁKAZ TESTOVÁNÍ KOSMETIKY NA ZVÍŘATE

Dnes ráno organizace na ochranu zvířat PETA, Cruelty Free Europe (včetně české organizace Svoboda zvířat) a přes 450 kosmetických značek poslaly otevřený dopis Evropskému parlamentu, Evropské komisi a Evropské radě s požadavkem na dodržování zákazu testování kosmetiky na zvířatech. Tento zákaz je totiž nyní v ohrožení.

více

© Všechna práva vyhrazena Svoboda zvířat - text s kw na home

Tvorba webových stránek na míru ANTstudio.cz