Reakce Evropské koalice za ukončení pokusů na zvířatech na zprávu o REACH

vydáno:16.02.2013

Evropská komise minulý týden zveřejnila dlouho očekávanou zprávu o REACH, která měla představovat komplexní zhodnocení toho, jak nařízení REACH v EU funguje od roku 2007, kdy začalo platit. Evropský systém testování chemických látek REACH představuje registraci, hodnocení a povolování chemických látek.

Evropská koalice za ukončení pokusů na zvířatech (ECEAE) sdružuje 24 evropských organizací na ochranu zvířat (včetně Svobody zvířat). Je hlavní organizací na ochranu zvířat, která sleduje provádění právních předpisů REACH, aktivně se vyjadřuje k návrhům testů na zvířatech a sleduje všude, kde je to možné, rozhodování Evropské chemické agentury (ECHA) o těchto testech. Od počátku své činnosti v roce 2008 se ECHA snaží být dostatečně vstřícná vůči zainteresovaným stranám a v nedávné době jsme zaznamenali další zlepšení přístupu k informacím o výsledcích její práce. ECEAE se nicméně setkala s mnoha problémy týkajícími se testů na zvířatech a jsme zklamáni tím, že zpráva Komise se těchto otázek dotýká pouze povrchně.

Jedním z hlavních cílů nařízení REACH měla být podpora alternativních metod, testy na zvířatech by měly být prováděny až jako poslední možnost. ECHA, Evropská komise a členské státy však dle našeho názoru tyto zásady nedodržují. ECHA slibovala „inteligentní“, na vědecké bázi založený přístup, vrátila se však ke konzervativní, byrokratické toxikologii. V některých oblastech zaznamenáváme rutinní doplňkové požadavky na testy na zvířatech, téměř úplnou nečinnost při zamítání návrhů testů na zvířatech a nedostatečnou snahu ze strany Komise či ECHA prosazovat již existující alternativní metody.

V reakci na zprávu Komise předkládá ECEAE níže uvedená vlastní zjištění týkající se provádění nařízení REACH:

  1. Agentura ECHA, odpovědná za uplatňování REACH:
  • ECHA pojala svou roli v předcházení zbytečných testů na zvířatech nedostatečně a dle našeho názoru protiprávně, svou funkci při zamítání návrhů testování na zvířatech plní jen ve velmi omezené míře. Zpráva uvádí, že „Dosud nebyl zamítnut žádný návrh testu na základě informací třetí strany“.

  • ECHA neprosazuje alternativní metody a zaujímá stále konzervativnější a bezdůvodně byrokratický postoj k požadavkům na dodatečné testy na zvířatech.

  • Zpráva konstatuje, že ECHA byla dostatečně transparentní, avšak v reakci na požadavky nevládních organizací dále zlepšila přístup k informacím a výsledkům svého rozhodování.

  • Důvěra zainteresovaných stran v proces rozhodování ECHA je nicméně narušována postupy, které jsou uplatňovány kvůli urychlení rozhodování.

  1. Evropská komise:
  • Komise financuje alternativní metody prostřednictvím podpory ECVAM (Evropského centra pro validaci alternativních metod), rámcových projektů (jako např. ALXR8, SEURAT a OSIRIS) a EPAA (Evropského partnerství pro alternativní přístupy k testům na zvířatech) s rozpočtem, který zřejmě převyšuje celkový rozpočet členských států (podle zprávy šlo o 330 milionů EUR za poslední 4 roky).

  • Komise nicméně nejedná dostatečně rychle a rozhodně při prosazování alternativ (dokonce ani těch, které jsou již vyvinuté a schválené) a nezajišťuje jejich používání bezprostředně po jejich schválení. Týká se to např. rozšířené jednogenerační studie reprodukční toxicity (EOGRTS) nebo modely pro testování kožní dráždivosti na rekonstruované lidské pokožce. Zpráva konstatuje, že je třeba udělat více pro prosazování používání alternativních metod.

  • Komise dlouhodobě selhává v objasnění vztahu mezi nařízením REACH, které požaduje testy na zvířatech, a směrnicí o kosmetice, která zakazuje testování chemických látek na výrobu kosmetiky na zvířatech. Průmysl je ponechán v nejistotě a my jsme zklamáni, že tento problém dosud nebyl vyřešen.

  1. Členské státy:
  • Členské státy jako celek selhávají v investování do alternativních metod pro REACH, ať již formou prosazování existujících alternativních metod, nebo financování jejich vývoje. V roce 2010 představovala podle zprávy celková výše investic do alternativ něco přes 8 mil. EUR ve všech 27 členských zemích, což je zanedbatelná částka.

  • Členské státy evidentně nemají na procesu REACH konzistentní a spravedlivý podíl; několik hlasitých členských států, které mají obecně konzervativní postoj k otázkám toxikologie, má v procesu rozhodování dominantní postavení.

  • Členské státy projevují malý zájem o prosazování REACH a směrnice 2010/63, která se vztahuje k testům na zvířatech. Ta stanovuje, že nesmí být prováděny testy na zvířatech, pokud je k dispozici schválená alternativní metoda.

  1. Průmysl:

»zpět do archivu novinek

Aktuality

ORGANIZACE NA OCHRANU ZVÍŘAT VYZÝVAJÍ EVROPSKOU KOMISI: ZACHOVEJTE ZÁKAZ TESTOVÁNÍ KOSMETIKY NA ZVÍŘ

Přesně před osmi lety bylo v Evropské unii zakázáno testování kosmetiky na zvířatech a prodej takto testované kosmetiky. I přesto se kosmetické složky na zvířatech stále testují. Organizace na ochranu zvířat proto společně vyzývají evropské úřady, aby testování pozastavily a odmítaly nové požadavky na testování.

více

PF 2021

  Brum brum, blíží se konec roku, čas, kdy my medvědi většinou spíme a Vy lidé slavíte...

více

ORGANIZACE NA OCHRANU ZVÍŘAT A KOSMETICKÉ ZNAČKY BRÁNÍ EVROPSKÝ ZÁKAZ TESTOVÁNÍ KOSMETIKY NA ZVÍŘATE

Dnes ráno organizace na ochranu zvířat PETA, Cruelty Free Europe (včetně české organizace Svoboda zvířat) a přes 450 kosmetických značek poslaly otevřený dopis Evropskému parlamentu, Evropské komisi a Evropské radě s požadavkem na dodržování zákazu testování kosmetiky na zvířatech. Tento zákaz je totiž nyní v ohrožení.

více

© Všechna práva vyhrazena Svoboda zvířat - text s kw na home

Tvorba webových stránek na míru ANTstudio.cz