Podívejte se na to jejich očima - pes

pes

pes

"Přišli a odvedli mě z klece. Pevně mě drželi a do tlamy mi strčili něco dlouhého a úzkého. Nelíbilo se mi to a byl jsem vzteky bez sebe, protože mi to zatlačili až dozadu do tlamy a pak dolů do krku. Jídlo to nebylo. Cítil jsem, jak mi to klouže dolů, a začal jsem se dusit. Cítil jsem to hluboko v těle. Věděl jsem, že to není nic dobrého. Celé měsíce mě každý den takhle vyvedli z klece, do krku mi násilím strčili hadičku a jejím prostřednictvím do mě něco pouštěli.
Z toho, co mi šlo do žaludku, mi začalo být špatně. Když mi potom dávali krmení, často jsem ani nechtěl jíst. Když už jsem někdy něco snědl, hned jsem to zase vyzvracel.
Po mnoha měsících mě z klece odvedli naposledy. Pevně mě přidrželi a oholili mi tlapku. Pocítil jsem ostré píchnutí v tlapce, a když mi do žil začala proudit tekutina, pocítil jsem chlad. Najednou jsem se cítil velmi unavený. Vybavila se mi vůně matky a přál jsem si, abych byl zase s ní."

Podívejte se na pokusy na zvířatech 
očima psa, králíka a myši.

pes

Co jsou to pokusy na zvířatech?

Pokus na zvířeti je jakýkoliv vědecký test, ve kterém je živé zvíře nuceno podstupovat něco, co mu pravděpodobně způsobí bolest, utrpení, stres nebo dlouhodobou újmu na zdraví.

Pokusy zahrnují:

  • Podávání potenciálně nebezpečných látek injekcí nebo nuceným krmením.
  • Chirurgické odstranění zvířecích orgánů nebo tkání kvůli zkoumání způsobeného poškození.
  • Vystavování zvířat děsivým situacím za účelem vyvolání úzkosti a deprese.

Co je na pokusech na zvířatech špatného?

Používání zvířat je kruté, nespolehlivé a dokonce nebezpečné. Výzkum na zvířatech je morálně špatný. Jeho součástí je úmyslné působení utrpení jiné bytosti, které jí nepřináší nic dobrého a se kterým nesouhlasí. Existují rovněž otázky týkající se vědecké hodnoty pokusů na zvířatech. Například 95 % léků, které při pokusech na zvířatech vypadají slibně, při pozdějším výzkumu na lidech selže – buď u lidí nefungují, nebo jsou nebezpečné. Humánní alternativy k pokusům na zvířatech jsou často levnější, rychlejší a spolehlivější.

Přečtěte si více o argumentech proti pokusům na zvířatech a o počtech zvířat používaných v laboratořích.

Když pokusy na zvířatech nefungují, proč je vědci stále dělají?

Důvody, proč pokusy na zvířatech přetrvávají, často bohužel vědecké nejsou. Důvod tkví spíše v tom, že vědecká obec je značně rezistentní vůči změnám – je zkrátka jednodušší a pohodlnější dělat to, co se dělalo vždycky. Testování na zvířatech se dostává více financí a politické podpory než humánním vědeckým testovacím metodám. Např. z britského rozpočtu jde z peněz na vědecký výzkum méně než 0,04 % na vývoj alternativních testovacích metod (ČR vývoj alternativních metod finančně nepodporuje vůbec). Stále více eminentních vědců však testování na zvířatech zpochybňuje jak z etického hlediska, tak z vědeckých důvodů.

Jak mohu zvířatům pomoci?

Podpořte prosím naši práci libovolnou finanční částkou. S Vaší pomocí můžeme pokusy na zvířatech ukončit. Děkujeme!

darujte_ted

Další možnosti, jak pomoci, najdete na našich stránkách.

pes
pes
pes
pes
pes

Aktuality

Klidné Vánoce a vše dobré do nového roku 2019

Vážení přátelé, rádi bychom Vám poděkovali za Vaši podporu v náročném roce 2018. Byl to úspěšný...

více

Ipsen přestal testovat Botox na zvířatech!

Společnost Ipsen získala povolení používat pro testování Botoxu v EU a ve Švýcarsku metodu založenou na lidských buňkách. Tato metoda nahradí tradiční test na myších.

více

Popularita výrobků bez krutosti roste

Tisková zpráva Svobody zvířat vydaná u příležitosti Světového dne laboratorních zvířat

více

© Všechna práva vyhrazena Svoboda zvířat - text s kw na home

Tvorba webových stránek na míru ANTstudio.cz